Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Bosna ve Kosova’da ırzına geçilen kadınların çocukları

Yayınlama tarihi : 04-05-2011

Gösterimler : 6625

Soru

Bosna ve Kosova’da ırzına geçilen kadınların çocuklarının hükmü nedir? Babasına mı bırakılmalı yoksa Müslümanlar yanlarına alıp onu büyütmeli mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bütün övgüler Allah’adır.

Çocuklara gelince onlara Müslümanların bakması ve İslami terbiye ile yetiştirilmesi farzdır. Hıristiyanlara ne de başkalarına bırakılmalıdır. Allah şöyle buyurmaktadır: “Mü’min erkekler ve mü’mine kadınlar biri birlerinin velileridir (yardımcıları ve dostlarıdır)” et-Tevbeh, 71 ve sallallahu aleyhi ve selem şunu buyurdu: mü’minlerin sevgilerinde, biri birlerine acımalarında ve dayanaşmalarında bir bedene benzer. Eğer onda bir organ şikâyetçi olursa diğer beden onun için uyumaz ve ona yoğunlaşır.” Çünkü onlar yetimler hükmündedir. Allah yetimlere özellikle ihsanda bulunmayı emretmektedir.

Semahatli Şeyh Allame Abdulaziz bin Baz’ın – Allah ona ramet etsin-

Kaynak: bütün fetvalar ve değişik makaleler adlı kitabının 8 cildi 265 sayfasındadır