Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Çocuklara beddua etmenin hükmü

Soru

Babanın oğluna yaptığı beddua baba yanlışta ve oğlu doğru ise yine kabul olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Oğlu doğru yolda ise ve baba yanlışta ise ikisinin de duası kabul olmaz. Çünkü Allah onun duasına icabet etmez. Çocuğun anne-babasına eğer görevlerini yapmazsa veya haklarını eksik yaparsa onlara isyan etmesi veya babanın oğluna çıkarı olmayan işlerde emretmesi ve yasaklaması durumunda çocuğun bunu kabullenmesi gerekmez. Aynı şekilde baba oğluna şunu dese: babasının veya annesinin isteği üzerine hanımını sebebsiz yere boşama talebini yerine getirmemesi onlara isyan anlamına gelmez. Onlar beddua da etse Allah’ın izniyle bir sakınca yoktur.

Allah her şeyi en iyi bilendir.

Semahatli Şeyh Abdullah bin Humeyyid –Allah ona rahmet etsin– fetvaları, sayfa 30