Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Kız çocuğunun umresi için ihrama giren fakat umreyi tamamlamayan kimse

Yayınlama tarihi : 10-12-2011

Gösterimler : 5383

Soru

Biz, yıllar önce umre için kız çocuğumla birlikte ihrama girdik. Fakat salgın hastalıklar sebebiyle ve bitkin düşeceği korkusuyla kız çocuğuma umre menâsikini edâ ettirmedik. Bilindiği üzere biz ihrama girerken, umre menâsikini edâ etmeye herhangi bir engel çıkarsa, ihramdan çıkmayı şart koşmuştuk.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Kız çocuğunuzun umresi için ihrama girmiş ve umreyi tamamlamamışsanız, size bir şey gerekmez.Çünkü küçük çocuk dînen mükellef olmadığı için onun ihramı gerekli değildir. Bu, Ebu Hanife'nin -Allah ona rahmet etsin- mezhebinin görüşüdür. Bazı ilim ehli de bu görüşü tercih etmiştir.

Bu konuda (49028) ve (37995) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

İhrama girerken şart koşmanıza gelince, bu, bir engel çıkması veya mahsur kalma durumunda sözkonusu olur. Sadece hastalık ve bitkin düşme korkusu, şart koşmak için yeterli değildir.