Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Sehiv secdesinden birinci secdeyi yaptıktan sonra namazda kendisinden yanılma vukû bulmadığını hatırlayan kimse

Soru

Sehiv secdesi için birinci secdeyi yaptıktan sonra namazda sehiv secdesini gerektirecek bir şey yapmadığını hatırlayan kimse, ikinci secdeyi yapmalı mı, yoksa yapmamalı mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu soruyu, hocamız değerli âlim Abdulaziz b. Baz'a -Allah ona rahmet etsin- sordum. Bir an durduktan sonra şöyle cevap verdi:

"(Eğer imam ise) kendisine uyanların akıllarında soru işareti bırakmamak ve onların 'Subhanallah' diye kendisini uyarmalarına sebebiyet vermemek için sadece ikinci secdeyi yapması daha doğru harekettir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir."

Kaynak: Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin