Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Küçük kız çocuğunun başörtüsüz namaz kılmasının hükmü

Soru

Küçük kız çocuğunun başörtüsüz namaz kılmasının hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bu kız çocuğu, ergenlik çağına ulaşmamışsa, namazı sahihtir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

لاَ يَقْبَلُ اللَّهُ صَلاَةَ حَائِضٍ إِلاَّ بِخِمَارٍ. [ رواه أبو داود وصححه الألباني ]

"Allah, bulûğ çağına eren kadının namazını başörtüsüz kabul etmez." (Ebu Dâvud, 'Namaz babı' hadis no: 596. Elbânî 'hadis sahihtir' demiştir. Bkz: Sahihu Sünen-i Ebî Dâvûd, hadis no: 596)

Bu hadis, hayız olmayan, yani ergenlik çağına ulaşmayan kızın başörtüsüz namaz kılmasında bir sakınca olmadığına delâlet etmiştir. Fakat yedi yaşını tamamlamış veya yedi yaşından daha büyük ise, başörtüsüyle namaz kılması daha yerinde olur. Yedi yaşın altındaki erkek ve kız çocuklara gelince, bunlar zaten namaz kılmakla mükellef değillerdir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مُرُوا أَوْلَادَكُمْ بِالصَّلاَةِ وَهُمْ أَبْنَاءُ سَبْعٍ وَاضْرِبُوهُمْ عَلَيْهَا وَهُمْ أَبْنَاءُ عَشْرٍ وَفَرِّقُوا بَيْنَهُمْ فيِ الْمَضَاجِعِ.

"Yedi yaşına geldiklerinde çocuklarınıza namazı emredin. On yaşına geldiklerinde (kılmadıkları takdirde) dövün ve yataklarını birbirinden ayırın."

("Mecmû' Fetâvâ İbn-i Baz", c: 29, s: 200)