Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Ev sahibi olmak, hacdan önce gelir

Soru

Ben ve eşim, şu an Yemen'de ikâmet etmekteyiz.Ülkemizde bu zamana kadar bir ev sahibi olamadık.Bilindiği üzere ben, bir miktar paraya sahibim ve şimdiye kadar ben ve eşim farz haccı edâ edemedik. Ev sahibi olmasak bile, maddî açıdan gücümüz yettiği için bizim derhal hac yapmamız mı gerekir?
Ya da öncelikle içerisinde oturabileceğimiz bir ev mi satın almalıyız?
Yoksa mâli yönden gücümüz yetinceye kadar erteledikten sonra gücümüz yettiği zaman mı hac yapmalıyız?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bilindiği üzere Allah Teâlâ, haccı gücü yetene farz kılmıştır.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

... وَلِلهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ [ سورة آل عمران من الآية: 97 ]

"Yoluna gücü yetenlerin Beytullah'ı haccetmeleri, Allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır.Kim de (haccın farz oluşunu) inkâr ederse, bilsin ki Allah, âlemlerden (onun haccından ve diğer amellerinden) müstağnîdir." (Âl-i İmrân Sûresi: 97)

Hacca gücü yetirmek ise, (hac yolculuğu sırasında ihtiyaç duyulan) nafaka ve binekten arta kalan ev, insanın kendisinin ve dönünceye kadar evlâtlarının (âilesinin) harcırahıdır.

Elinizdeki para zarurî ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa -ki ev de zarurî ihtiyaçlardandır-, bu takdirde zarurî ihtiyaçlarınızı temin edinceye kadar hac size farz değildir. Eğer bundan sonra elinizde bir şey artarsa, hac yaparsınız.Dolayısıyla şimdilik hac size farz değildir.Ev alıncaya, size, çocuklarınıza ve nafakası sizin üzerinizde olanlara yetecek miktarda paranın dışında mal biriktirinceye kadar size hac gerekmez.