Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Oruçlunun, ağzındaki yemekten kalan şeyleri yutması

Soru

Oruçlunun dişleri arasında yemekten bir şey kalır ve oruçlu onu yutarsa, bu orucu bozan şeylerden sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Oruçlu kimse sabah uyandığı zaman dişleri arasında (sahurda yediği) yemekten bir şey bulursa, bu onun orucuna bir zarar vermez. Fakat oruçlunun yemekten kalan bu şeyi tükürmesi ve ondan kurtulması gerekir.Yemekten kalan o şeyi yutmadıkça onun orucuna bir zararı olmaz.

Eğer oruçlu kimse, dişleri arasında kalan o şeyi bilerek yutarsa, onun orucunu bozar. Fakat bilmeden veya unutarak onu yutarsa, onun orucuna bir zararı olmaz.

Bilinmelidir ki müslümanın, oruçlu olsun veya olmasın, yemekten sonra ağız ve diş temizliğine gayret etmesi gerekir. Çünkü temizlik, müslüman için her zaman gerekli olan bir şeydir."