Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

İlaca bağlı yaşayan hastanın durumu

Soru

Kalp hastası olan bir hasta, sürekli ilaç kullanmak zorundadır. Her altı saatte bir veya sekiz saatte bir ilaç alması gerekir. Bu durumda oruç düşer mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet bu durumda olan hastadan oruç vacipliği düşer. Oruç yerine her bir gün için bir yoksula yemek yedirir. İsterse bir yoksula çeyrek sa’ pirinç verir. İsterse pirinçle birlikte et vermesi daha iyi olur. İsterse ramazan ayının son gününde onlara toplu yemek verir. Veya Ramazan dışında öğlen yemeği verir. Tüm bu yöntemler caizdir. (Mecmu fetava ibn Useymin, Fetava el siyam 126)