Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

İftar sofrasında yapılan israf, orucun sevabını azaltır mı?

Soru

İftar için yemekler hazırlarken ifrata kaçmak orucun sevabını azaltır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hayır, orucun sevabını azaltmaz. Orucu açtıktan sonra yapılan haram fiil, orucun sevabını azaltmaz. Fakat bu davranış, Allah Teâlâ'nın şu emrine girer:

... وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ [ سورة الأعراف من الآية: 31 ]

"... Yiyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü O (Allah), israf edenleri sevmez." (A'râf Sûresi: 31)

İsrafın kendisi dînen sakıncalıdır. İktisatlı davramak ise maişetin (hayatın) gereğidir. Eğer yanlarında fazlalık varsa, onu tasadduk etsinler (sadaka olarak versinler). Bu daha fazîletlidir."

(Muhammed b. Salih el-Useymîn)