Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Terâvih namazında yaşlı kimseler gibi âciz ve düşkünlerin durumları gözönünde bulundurulmalıdır

Soru

İmamın, Terâvih namazında yaşlı kimseler gibi âciz ve düşkünlerin durumlarını gözönünde bulundurması gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bu, Terâvih namazı veya farz namazlar, bütün namazlarda arzulanan ve istenen bir şeydir.

Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِنَّ مِنْكُمْ مُنَفِّرِينَ فَأَيُّكُمْ أَمَّ النَّاسَ فَلْيُخَفِّفْ؛ فَإِنَّ فِيهُمُ الْكَبِيرَ وَالسَّقِيمَ وَذَا الْحَاجَةِ. [ رواه مسلم ]

"Aranızda nefret ettirenler var. Bu sebeple sizden kim, insanlaranamaz kıldırırsa, namazı hafif(kısa) tutsun. Zira içlerinde zayıf, hasta ve ihtiyaç sahibi kimseler vardır." (Müslim)

Bu sebeple imamın, kendisine uyanların durumlarını gözönünde bulundurmalı, Ramazan'da Terâvih namazı ile Ramazan'ın son on gecesinde teheccüd namazında namaz kıldırırken onlara yumuşak davranmalı ve onlara acımalıdır. Çünkü insanların hepsi aynı değildir. Zirâ insanlar birbirinden farklıdırlar. Bu sebeple onların durumlarını gözönünde bulundurması ve onları namaza gelmeye teşvik etmesi gerekir. Eğer namazı uzatırsa, bu durum onlara zor ve meşakkatli gelir ki, onları namaza gelmekten nefret ettirir. Bunun için imamın, namazı kısa tutarak ve uzatmadan onları câmiye gelmeye teşvik etmesi ve namazı onlara sevdirmesi gerekir. İnsanların huşu ile kıldıkları ve kalben sukûnet içerisinde oldukları namaz kısa da olsa, huşu ile kılınmayan uzun zamazdan daha hayırlıdır. Çünkü uzun namazda bıkkınlık ve tembellik meydana gelir."