Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kudüm tavafının sa'yından sonra bilmeyerek saçlarını kısaltan Kıran hacısı

Yayınlama tarihi : 25-09-2013

Gösterimler : 2869

Soru

Bir adam, Kıran haccına niyet etti. Kudüm tavafı ile sa'yını yaptıktan sonra insanların saçlarını kısalttıklarını görünce kendisi de saçlarını kısalttı. Fakat haccını tamamlayıncaya kadar ihramlı kaldı.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Hac menâsikini edâ etmeyi size nasip buyurmasını Allah Teâlâ'dan niyaz ederiz. Yine, salih amellerinizi kabul etmesini Allah Teâlâ'dan niyaz ederiz.

Birincisi:

"Kendisine bir şey gerekmez. Kıran haccını edâ etmek için ihrama giren, ardından tavaf ve sa'yı yaptıktan sonra insanların saçlarını kısalttıklarını görünce kendisi de saçlarını kısaltan bu adam ihramdan çıkma niyetiyle kısaltmayıp ihramda kalmış olduğundan dolayı kendisine bir şey gerekmez. Çünkü bu kimse, en fazla bilmeden saçlarını kısaltarak ihramın yasaklarından birisini bilmeyerek işlemiş demektir.Bir insan, ihramın yasaklarını unutarak veya bilmeyerek veyahut da zorlandığı için işlediği zaman kendisine bir şey gerekmez."