Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

İhramlı kimse, sabun ve şampuan kullanarak temizlenebilir mi?

Soru

İhramlı kimsenin kokulu sabun veya şampuan kullanarak temizlenmesinin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"İhramlı kimsenin yıkanmasında bir sakınca yoktur. Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğuna göre o ihramlı iken yıkanmıştır.

Şampuana gelince, görünen o ki şampuanın kokusu, (esans gibi) güzel koku türünden değildir.Sadece insanın hoşuna giden aroma türünden bir kokudur.

Tıpkı nane ve elma yaprağı ile buna benzer bitkilerin yapraklarındaki kokular gibi.

Sözün özü; ihramlı kimsenin, güzel koku (ıtır) hükmünde olan koku kullanması câiz değildir."