Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Hangisi daha fazîletlidir: Geceleyin namaz kılmak mı yoksa Kur'an okumak mı?

Yayınlama tarihi : 05-12-2012

Gösterimler : 10640

Soru

Bir kimse, geceleyin uykudan uyandığında namaz kılması mı, yoksa Kur'an okuması mı daha fazîletlidir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Aksine namaz, namazın dışındaki tilâvetten (kıraatten) daha fazîletlidir. Âlimlerin ileri gelenleri böyle belirtmişlerdir.

Nitekim Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

اسْتَقِيمُوا وَلَنْ تُحْصُوا، وَاعْلَمُوا أَنَّ خَيْرَ أَعْمَالِكُمُ الصَّلاةُ، وَلاَ يُحَافِظُ عَلَى الْوُضُوءِ إِلاَّ مُؤْمِنٌ. [ رواه أحمد وابن ماجه وابن حبان والبيهقي وصححه الألباني ]

"Her şeyde istikâmet üzere olun. (Bununla birlikte) siz (istikâmeti ihâta etmeye) güç yetiremezsiniz. Şunu bilin ki, amellerinizin en hayırlısı, namazdır. (Zâhirî ve bâtînî temizliği koruyarak) abdestli olmaya ancak mü'min riâyet eder." (Ahmed, İbn-i Mâce, İbn-i Hibbân ve Beyhakî. Elbânî hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Fakat bir kimse, gece uykudan uyandığında kendisini dinç hisseder, namazın dışında Kur'anın anlamını anlayarak ve düşünerek okursa, kendisine en faydalı olanı tercih etmesi kendisi için daha fazîletlidir."