Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Hac yapmak isteyen fakat hac menâsiki hakkında hiç bir şey bilmeyen kimse

Soru

Ben, hac yapmak istiyorum fakat hac menâsiki hakkında hiçbir şey bilmiyorum.Bunun için ne yapmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Hac yapmak isteyen herkesin, haccın nasıl yapılması gerektiğini öğrenmesi veya en azından kolay bir üslupla ve küçük ebatta, sünnete uyan, ona uymaya gayret eden, sünnete göre yaşamasıyla bilinen ve ilmine güvenilir bir âlim tarafından yazılmış bir kitapçığı yanında taşıması (bulundurması) gerekir.

Bu konuda yazılmış faydalı kitaplardan bazıları şunlardır:

1. Hac, Umre ve Mescid-i Nebevî'yi Ziyâret Hakkındaki Birçok Meselenin Tahkik ve İzâhı; yazarı: Şeyh Abdulaziz b. Abdullah b. Baz.

2. Hac ve Umre Menâsiki; yazarı: Şeyh Muhammed b. Salih el-Usemîn

Bir kimse,hac konusunda kendisine bir mesele karmaşık gelirse,ilim ehline sormalıdır. Hac menâsikini kendisine tek tek öğretmesi için bir ilim ehli veya ilim talebesinin yanında hacca gitmelidir.Bunun için de beraberinde bir âlimi veya ilim talebesini götürmeye gayret eden hac ve umre organizasyonunu araştırması ve onlarla birlikte hacca gitmesi gerekir.

Değerli âlim Muhammed b Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin- buna benzer bir soru sorulduğunda, bu soruya o şöyle cevap vermiştir:

"Bu kimseye cevabım şudur: Allah Subhânehu ve Teâlâ onun sorusuna şöyle cevap vermiştir:

... فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ [ سورة النحل من الآية:43 ]

"Eğer bilmiyorsanız, (bilmediğiniz meseleleri) ilim ehline sorun." (Nahl Sûresi: 43).

Bilmediği bir ibâdeti edâ etmek isteyen kimsenin, Allah Teâlâ'ya bilerek ibâdet edebilmesi için o ibâdet hakkında ilim ehline sorması gerekir. Çünkü ibâdetin, Allah Teâlâ tarafından kabul olunmasının şartlarından birisi; o ibâdetin Allah -azze ve celle-'ye hâlis kılınması (O'nun rızâsı için yapılması),ikincisi ise, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünnetine uygun yapılması gerekir.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sözlü ve fiilî ibâdetlerinin amellerini bilip öğrenmeden, bunları O'nun sünnetine uygun olarak yapmak mümkün değildir.

Bundan dolayı soruyu soran kimseye derim ki:

Hac ile ilgili hükümleri ve hac menâsikini bilmeden hac yapmak istiyorsan, bunu ilim ehline sorman gerekir.Hac yapmak isteyen kimsenin, kendisine gösterilen şeylerde onlara uyabilmesi için, mutlaka hac ile ilgili hükümleri bilen ilim ehli veya ilim talebesinden birisiyle hacca gitmesini tavsiye ediyorum."