Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Müzdelife'den Mekke'ye (Mescid-i Haram'a) gidip sa'y yapan ve Vedâ tavafıyla birlikte yapmak için İfâda tavafını erteleyen kimse

Soru

Bir adam, anne ve babasıyla İfrad haccı yaptı. (İhrama girdikten sonra hepsi birlikte) doğrudan Arafat'a gittiler. Ardından Müzdelife'de gecelediler. Fakat bayramın birinci günü Mekke'ye (Mescid-i Haram'a) gittiler ve haccın sa'yını yaptılar. Anne ve babasının güçsüz olmalarından dolayı Vedâ tavafıyla birlikte yapmak için İfâda tavafını yapmadılar (ertelediler). Sonra bilmeyerek tıraş olup ihramdan çıktılar. Ardından da bayramın birinci günü Akabe cemresine taşları attılar. Bu fiillerinden dolayı onlara bir şey gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bunda bir şey yoktur. Bir kimse, İfrad veya Kıran haccı için ihrama girer de doğrudan Arafat'a gider, orada vakfeye durur, sonra Müzdelife'de geceler, sonra Mina'ya gelir, ardından Mekke'ye (Mescid-i Haram'a) gider, haccın sa'yını yapar ve yolculuğa çıkmadan önce Vedâ tavafıyla birlikte yapmak için İfâda tavafını ertelerse, bunda bir günah yoktur. Fakat bu kimse Akabe cemresine taşları atmadan önce tıraş oldup ihramdan çıkmıştır. Eğer bunu bilmeyerek yapmışsa kendisine bir şey gerekmez."