Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

AKŞAM ZİKİRLERİNİN VAKTİ

Soru

Akşam zikirlerinin vakti ne zamandır?
Bu zikirler için en fazîletli vakit hangisidir?
Bu zikirler vakitlerinde getirilmeyip unutulursa, kazası olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Akşam vakti, geniş bir vakittir. İkindi namazından sonra başlayıp yatsı namazına kadar süren vakte, akşam denir. Bu zikirleri ister akşamın ilk vaktinde, isterse son vaktinde söylesin aynıdır.Ancak Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den bu konuda gelen ve belirli bir vakitle sınırlanan vakit bunun dışındadır.

Örneğin Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Âyete'l-Kürsî hakkında şöyle buyurmuştur:

مَنْ قَرَأَ آيَةَ الْكُرْسِيِّ فِي لَيْلَةٍ لَـمْ يَزَلْ عَلَيْهِ مِنَ اللهِ حَافِظٌ، وَلَا يَقْرَبُهُ شَيْطَانٌ حَتَّى يُصْبِحَ   [ رواه البخاري نحوه]

"Kim, geceleyin (uykudan önce) Âyete'l-Kürsî'yi okursa, (onu koruması için) Allah tarafından koruyucu bir melek görevlendirilir ve sabahlayıncaya kadar şeytan ona yaklaşamaz." (Buhârî bu lafza yakın bir şekilde rivâyet etmiştir.)

Gece ile sınırlı olan zikir, gece söylenir. Gündüz ile sınırlı olan zikir, gündüz söylenir.

Unuttuğun zaman kaza etme meselesine gelince, söylemiş gibi ecir kazanmış olmanı Allah Teâlâ'dan ümit ederim.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'in, ,

Kaynak: hicrî 7/2/1421 tarihinde "Dâvet Dergisi"; no: 1741, s: 36'da yayınlanan fetvâlarından alınmıştır