Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ramazan\'da ölen kimse, hesapsız olarak cennete girer mi?

Soru

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- buyuruyor ki:
إِذَا جَاءَ رَمَضَانُ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ الْجَنَّةِ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ النَّارِ، وَصُفِّدَتِ الشَّيَاطِينُ. [ رواه البخاري ومسلم ]
"Ramazan geldiğinde cennet kapıları ardına kadar açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır."(Buhârî ve Müslim)
Bunun anlamı; Ramazan'da ölen kimse, hesapsız olarak cennete girer mi demektir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Durum dediğiniz gibi değildir. Aksine bunun anlamı; cennet kapıları, cennete girebilmeleri için salih amellerde bulunanları canlandırmak için açılır. Cehennem kapıları, bu kapılara yönelmesinler diye, îmân ehlini günahlardan alıkoymak ve engellemek için kapanır.

Bunun anlamı;Ramazan'da ölen kimse hesapsız olarak cennete girer,demek değildir. Hesapsız olarak cennete girecekler olanlar; Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şu hadisinde nitelendirdiği kimselerdir:

يَدْخُلُ الْجَنَّةَ مِنْ أُمَّتِي سَبْعُونَ أَلْفًا بِغَيْرِ حِسَابٍ، هُمُ الَّذِينَ لا يَسْتَرْقُونَ، وَلا يَتَطَيَّرُونَ، وَلا يَكْتَوُونَ، وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Ümmetimden yetmiş bin kişi hesapsız olarak cennete girecektir.Onlar: başkalarından kendilerine rukye yapmalarını istemeyen, uğursuzluğa inanmayan (insanların uğursuzluk saydıkları şeyleri uğursuzluk saymayan), (iyileşmesi için) ateşle dağlamayı terk edenler ve yalnızca Rablerine tevekkül edenlerdir." (Buhârî ve Müslim)