Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

İNSANA CANLILIK KAZANDIRAN ENERJİ İÇECEKLERİN HÜKMÜ

Yayınlama tarihi : 30-08-2009

Gösterimler : 10005

Soru

Ben, Irak'lıyım. Bizler, Irak'ta üzerinde kaplan resmi bulunan ve "Tiger" adı verilen içeceğin (haram olup-olmadığı) meselesiyle karşı karşıyayız.Bazıları bu içeceğin içerisinde doping etkisi yapan maddeler olduğundan dolayı haram olduğuna, bazıları ise, helal olduğuna dâir fetvâ verdiler. Bu içeceğin hükmünü bizlere açıklar mısınız? Allah Teâlâ, mükafatınızı en güzel bir şekilde versin.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu içecek hakkında yazılan birden fazla rapor, tıbbî makâle ve araştırma sonuçlarını okuduktan sonra bu içeceklerin zararlı veya zararsız olduklarını veyahut bu içeceklerin ne kadarının zararlı, ne kadarının zararsız olduğunu ve bu içeceklerin hangi yaştaki insanlar için zararlı veya zararsız olduğunu kesin bir dille söylememiz mümkün değildir.

Bu içeceklerin insan hayatına ne kadar etki yaptığını hakikatine ulaşılabilmek için, bu içecekler hakkında hala daha çok araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.Ancak bu içecekler hakkında okuduğumuz özelliklerin çoğu, onlardan sakınmak gerektiği ve sağlıklı olduğu konusunda şüphelerin olmasıdır.Birçok doktor ise, bu enerği içeceklerinin yerine faydalı başka şeyleri tavsiye etmektedir.

Örneğin spor yapmak , sağlıklı öğünler almak ve yeterli derecede uyku uyumak gibi.

Bu doktorlar, enerği içeceklerini, kalp hastığı ve kan basıncı olan hastalar ile küçük yaştakilerin kullanmasını şiddetle uyarmaktadırlar.

Bilinmesi gerekir ki enerği içeceklerinin yüzlerce türünün olduğudur.Yine, bu içecekler arasında da içerisindeki maddelerin oranları ve türleri bakımından birbirinden farklılık arzedenleri vardır. Bu durum, enerji içecekleri hakkında araştırma yapmanın ne kadar zor ve karmaşık olduğunu göstermektedir. Çünkü bir içecek hakkında yapılan araştırma, diğer bir içecek için geçerli olmayabilir.

Buna göre bu içeceklerin hakikatini ortaya çıkaran araştırmalar tamamlanıncaya kadar onlar hakkında helal veya haram diye bir hüküm vermemiz mümkün değildir.

Kim, kendisi ve sağlığı için ihtiyatlı davranır ve birçok doktorun ikazlarını gözününde bulundurursa, daha yerinde ve daha güvenli hareket etmiş olur.

Yine de en iyisini Allah Teâlâ bilir.