Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

KENDİSİYLE BİRLİKTE AYNI ANNEDEN SÜT EMEN KIZIN, KIZKARDEŞİYLE EVLENMENİN HÜKMÜ

Yayınlama tarihi : 12-01-2010

Gösterimler : 8704

Soru

Bir erkeğin, süt anneden kızkardeşi olan bir kızın kızkardeşiyle evlenmesinin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Her kim, bir kızla birlikte kendisinin (erkeğin) annesinden veya yabancı bir kadından süt emerek o kıza süt kardeşi olmuşsa, bu kızın herhangi bir kızkardeşiyle evlenebilir. Çünkü erkeğe evlenmesi haram kılınan kız, kendisiyle birlikte süt emen kız (süt kardeşi) için geçerlidir. Bu hüküm o kızın diğer kızkardeşlerini kapsamaz.

Fakat eğer erkek, kızın annesinden süt emmiş ise, bu takdirde hem o kıza, hem de onun diğer kızkardeşlerinin kardeşi hükmünde olur. Dolayısıyla o kızın, kızkardeşlerinden herhangi birisiyle evlenmesi kendisine helal olmaz.