Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Küçük bir çocuğu öpen ve onun salyasından bir şey yuttuğundan şüphe eden kadın

Soru

Ben, Ramazan günlerinden birisinde küçük bir çocuğu ağzından öptüm. Benim sorum şudur:
Bu çocuğun salyasından ağzıma bir şey girip girmediğini hatırlamıyorum.Eğer ağzıma çocuğun salyasından bir şey girmişse, kanımca bu fiilin orucu bozduğunu bilmiyordum. Çünkü bunu bilseydim bu fiili yapmazdım. Bu sebeple o günleri kaza etmem gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu çocuğun salyasından bir şey yuttuğunuzdan tam emîn olmadığınız için orucunuz sahihtir ve hiçbir şeyi kaza etmeniz gerekmez. Çünkü ibâdet, şüphe ile bozulmaz.

Bu çocuğun salyasından bir şey yuttuğunuzu farz etsek bile,bu fiilin orucu bozduğunu bilmemeniz sebebiyle size bir şey gerekmez.