Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kendi Çocukları önünde günah işlemek, günahı açığa çıkarma hükmüne girer mi?

Soru

Kendi Çocukları önünde günah işlemek, günahı açığa çıkarma hükmüne girer mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu soru, Şeyh Muhammed bin Salih el-Useymin'e sorulduğunda şöyle cevap verdi:

Allah'a sığınırım. Bu, günahı açığa vurmaktan daha kötü bir husustur. Nitekim söz konusu olay çocuklara kötü örnek teşkil etmektedir.

Soru: Kişi, günahı insanlar önünde değil de, evinin içinde yaparsa günahı açıkça yapmak hükmüne girer mi?

Cevap: Evet, evde çocukların önünde yaptığı için halen günahı açıkça işlemiş sayılır. Ama günahı tek başına kendi odasında yapmış olsa o zaman günahı açıkça yapmamış olur. Ancak bunu çocuklarının gözü önünde yapıyorsa günahı açıkça işlemek hükmündedir.(bunda da çocuklara kötü örnek olmak vardır) Bu nedenle sigara içenler çocuklarının önünde sigara içmemelidirler. Çünkü bu durumda onları sigaraya alıştırmak vardır.

Allah en iyi bilendir.

Kaynak: Muhammed b. Salih el-Useymîn