Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Tıbbi Muayeneden Sonra Rahimden Bir Şey Çıkarsa

Soru

Bir kadının; girmiş olduğu (smear) rahim testinden yahut kadın hastalıklarıyla ilgili bunun dışındaki muayenelerden sonra temizlenmesi gerekli midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Rahim testinin ne olduğu tam olarak belli değildir. Ancak bu konuda rahim kanalıyla bu tedavinin olmasına mecbur bırakan tıbbi muayene türleri -rahim tedavisi vb- kastediliyorsa şayet bu tedavi sırasında rahimden yahut vajinadan kan ya da akıntı vb türü bir şey çıkarsa o kadının küçük temizlikle (abdestle) temizlenmesi gereklidir. Ancak çıkan kanın aybaşı durumuna denk gelerek hayız kanı olduğu netleşirse o zaman o kadının gusül alması gereklidir.

Allah en iyisini bilir.

Kaynak: Şeyh Sa’d el Hamid