Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kabir azabı, günahkâr mü'mini de kapsar mı? Yoksa kabir azabı sadece kâfirlere has bir durum mudur?

Yayınlama tarihi : 20-12-2013

Gösterimler : 4339

Soru

Kabir azabı, günahkâr mü'mini de kapsar mı? Yoksa kabir azabı sadece kâfirlere has bir durum mudur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Sürekli olan kabir azabı, münâfık ve kâfir içindir. Günahkâr mü'min ise, kabrinde azap görebilir. Çünkü Buhârî ve Müslim'in sahihinde İbn-i Abbas'ın -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet ettiği hadiste Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- iki kabre uğramış ve şöyle buyurmuştur:

إِنَّهُمَا لَيُعَذَّبَانِ، وَمَا يُعَذَّبَانِ مِنْ كَبِيرٍ، ثُمَّ قَالَ: بَلَى. أَمَّا أَحَدُهُمَا فَكَانَ يَسْعَى بِالنَّمِيمَةِ، وَأَمَّا الْآخَرُ فَكَانَ لاَ يَسْتَتِرُ مِنْ بَوْلِهِ، قَالَ: ثُمَّ أَخَذَ عُودًا رَطْبًا فَكَسَرَهُ بِاثْنَتَيْنِ، ثُمَّ غَرَزَ كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا عَلَى قَبْرٍ، ثُمَّ قَالَ: لَعَلَّهُ يُخَفَّفُ عَنْهُمَا مَا لَمْ يَيْبَسَا. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Şüphesiz ki o ikisi azap förüyorlar.Gördükleri azap da büyük bir şey değildir (kolay olan, fakat ondan korunmaları nefislerine zor gelen bir şey idi). Oysa o şey, büyük günah idi.' Sonra şöyle buyurdu:

-Evet! Onlardan birisi, (insanlar arasında) laf getirip-götürürdü. Diğeri ise idrar sıçrantısına karşı korunmazdı.

Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem- sonra yaş bir dalı isteyerek onu ikiye ayırdı. Bir parçasını birinin üzerine, diğerini de öbürünün üzerine dikti ve şöyle buyurdu:

-Bu iki dal, yaş kaldıkça o ikisinden azabın hafifletilmesini ümit ederim."  (Buhârî, hadis no: 1387, Müslim, hadis no: 292)