Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kız öğrencileri vurmanın hükmü

Yayınlama tarihi : 14-05-2010

Gösterimler : 10190

Soru

İlim veya edepte yönlendirmeye karşı gelen kız öğrencileri vurmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Öğretmen ve muallimin küçük ve büyüklere karşı yumuşak ve şefkatli olması güzeldir, ancak eğer durum kınama veya acıtmayan bir vurmayı gerektiriyorsa bu caiz olur. Beyinsizlerin âdeti kötü muamele yapmak ve saygı göstermemektir. Bu durumda güç ve şiddete yumuşak ve şefkatten daha çok ihtiyaca davet ediyor.

Faziletli Şeyh Abdurrahman bin Cibrin –Allah ona rahmet etsin-.

Haram Belde âlimleri fetvalarından (sayfa 399)

Allah en iyi bilendir.