Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Kabristanı (mezarlığı) ziyâret etmek için abdestli olmak şart değildir

Yayınlama tarihi : 24-12-2014

Gösterimler : 37759

Soru

Mescid-i Nebevî'yi abdestli olarak ziyâret ettikten sonra mescitten çıkıp abdestsiz olarak Bakî kabristanını ziyâret eden kimse hakkındaki görüşünüz nedir?
Bu davranışından dolayı bu kimseye bir şey gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu kimseye bir şey gerekmez. Çünkü Bakî kabristanını veya Uhud şehitlerini ziyâret etmek için ziyâretçiden abdestli olması istenmez. Aynı şekilde bütün kabristanları ziyâret etmek müstehaptır, fakat kabristanı ziyâret etmek için abdestli olmak şart değildir.

Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in şu genel emri buna delildir:

زُورُوا الْقُبُورَ، فَإِنَّهَا تُذَكِّرُكُمُ الْآخِرَةَ. [ رواه مسلم في صحيحه ] "Kabirleri ziyâret edin.Çünkü kabirleri ziyâret etmek, size âhireti hatırlatır."[1]

Muvaffakiyet, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, onun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin."[2]

Abdulaziz b. BazAbdurrazzak AfîfîAbdullah b. ĞudeyyânAbdullah b. Kuûd

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

[1] Müslim sahihinde rivâyet etmiştir.

[2] "İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları", c: 9, s: 101.