Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Terâvih namazının rekatları arasında sesi yükselterek Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salavât getirmenin hükmü

Soru

Terâvih namazının rekatları arasında (ikinci veya dördüncü rekatın sonunda selâmdan sonra) sesi yükselterek Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salavât getirmenin ve râşid halifelerine "Allah onlardan râzı olsun" demenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bildiğimiz kadarıylla bu davranışın temiz İslâm dîninde aslı (temeli) yoktur. Hatta bu davranış, dîne sonradan sokulan bid'atlardandır. Müslümanın bunu terk etmesi gerekir. Bu ümmetin sonunu, ancak bu ümmetin başını düzelten şey düzeltir. O da Kur'an ve sünnete bağlılık, bu ümmetin ilk müslümanlarının yolundan gitmek ve onların yoluna aykırı olan şeyden sakınmaktır." (Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Baz, c: 11, s: 369)

Bu konuda daha detaylı bilgi için (50718) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.