Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Askerî sektörde çalışan bir kimsenin Ramazan'da oruç tutmaması câiz midir?

Soru

Ben, askerî bir sektörde çalışıyorum ve işim, Ramazan ayına denk geldi. Buna göre benim oruç tutmamam câiz midir? Bilindiği üzere çalışma şartlarım oruca elverişli değildir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ramazan'da orucu bozmanız (oruç tutmamanız) câiz değildir. Çünkü siz, dînen oruç tutmakla mükellefsiniz. Ancak yolcu veya oruç tutamayacak derecede hasta olursanız, oruç tutmamanız câizdir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

... وَمَن كَانَ مَرِيضاً أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ... [ سورة البقرة من الآية: 185 ]

"Sizden kim, (oruç tutamayacak kadar) hasta veya yolcu olursa, (oruç tutamadığı günler kadar) başka günlerde kaza eder."(Bakara Sûresi: 185)

Yine şöyle buyurmuştur:

... وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ... [ سورة الحج من الآية: 78 ]

"Allah, din konusunda üzerinize hiçbir zorluk yüklemedi."(Hac Sûresi: 78)

Yine şöyle buyurmuştur:

... لاَ يُكَلِّفُ اللهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا... [ سورة البقرة من الآية: 286]

"Allah, bir kimseye gücünün üzerinde yük yüklemez."(Bakara Sûresi: 286)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِذاَ أَمَرْتُكُمْ بِأَمْرٍ فَأْتوُا مِنْهُ ماَ اسْتَطَعْتُمْ. [ متفق عليه ]

"Size bir şeyi emrettiğim zaman, gücünüz yettiğince onu yerine getirin."(Buhârî ve Müslim)

Başarı, Allah Teâlâdandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 10, s: 232