Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Oruç, bu ümmetin ayrıcalıklarından (hususiyetlerinden) değildir

Soru

Ramazan ayı bu ümmetin ayrıcalıklarından mıdır yoksa önceki (geçmiş) ümmetlerde de var mıydı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Allah Teâlâ buyuruyor ki:

((يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ183)) [ سورة البقرة الآية: 183 ]

"Ey îmân edenler! Oruç, sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur ki (itaatte bulunmak ve yalnızca O’na ibâdet etmek sûretiyle sizinle günahlar arasına önlem kılarak Rabbinizden) korkarsınız." (Bakara Sûresi: 183)

Bu âyet-i kerime, orucun eski bir ibâdet olduğuna ve bize farz kılındığı gibi, bizden önceki ümmetlere de farz kılındığına delâlet etmiştir. Fakat bizden önceki ümmetlerin Ramazan'da mı yoksa başka bir ayda mı oruç tutmakla mükellef olduklarına dâir Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen bir hadis bilmiyorum."