Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Dişlerden çıkan kan orucu bozmaz

Soru

Dişlerin arasından çıkan kan orucu bozar mı, bozmaz mı?

Dişlerden kan çıkması, insanın kendi irâdesi ile olmayıp başka birisinin bilmeden vurması ile olursa, bunun hükmü nedir?

Bu konuda bizi aydınlatır mısınız? Allah Teâlâ sizi en şekilde mükafatlandırsın.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İster insanın kendi irâdesi ile olsun, isterse başka birisinin vurması ile olsun, dişlerin arasından çıkan kan, orucu bozmaz.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin." (İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 10, s: 267)

Fakat insanın dişlerinin arasından çıkan bu kanı yutması haramdır. Eğer bu kanı kasten yutarsa, orucu bozulmuş olur.