Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Nişanlısına yumurtalıklardan birini aldırdığını söylemesi gerekir mi?

Soru

29 yaşında bir genç kızım, istediğim özellikte bir genç beni istemeye geldi. Ancak 7 sene önce sağ yumurtalıkta oluşan bir problemden dolayı aldırmak zorunda kaldım. Şu an sağlıklı olup doktorun söylemine göre çocuk doğurabilirim. Bu olayı beni isteyen kişiye bildirmek zorunda mıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şayet yumurtalıklardan birini aldırmanız çocuk doğurmaya olumsuz etkilemiyorsa bunu sizi istemeye gelene söylemeniz gerekmez. Çünkü haber verilmesi gereken nikahın amacı olan hizmet, doğurganlık ve eğlenmedir. Bununla birlikte daha sonra olası sorunların önüne geçmek ve karşı tarafa dürüst olmak açısından bu durumu söylemek daha doğrudur.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

“Kabul edilen kusur, nikahın amacını engelleyen eğlenme, hizmet ve doğurganlıktır. Bunlar nikahın en önemli amaçlarındandır. Bu amaçları engelleyen her hangi bir olay kusur olarak kabul edilir. Bunun üzerine bir eş, eşini kısır olduğunu öğrenirse bu durum kusur olarak kabul edilir. Onu kör olarak görürse bir kusur sayılır. Aynı şekilde sağır olursa kusurlu kabul edilir. Her ne kadar kusurlar sayısız olsa da önemli olan nikahın amaçlarını engellememesidir. Söz konusu kusurlar evliliğin devam ettirip ettirmeyeceği hususunda eşlere evliliği sonlandırma veya devam ettirme karar verme hakkı verir. (el Şerhul mumti 12/220)

Daha detaylı bilgi için 43496 nolu soruların cevaplarına bakınız.