Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kustuktan sonra kasıtsız olarak kusmuğunu yutan kimsenin orucu bozulur mu?

Soru

Orçlu bir kimse, kustuktan sonra kasıtsız olarak kusmuğunu yutarsa, bunun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Oruçlu kimse kasten kusarsa orucu bozulur. Eğer kendi irâdesi dışında kusarsa, orucu bozulmaz. Aynı şekilde kasıtsız olduğu için kusmuğunu yutması da orucunu bozmaz.

Başarı, yalnız Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ Peygamberimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

Kaynak: (İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları; c: 10, s: 254)