Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kur'an-ı Kerim okumak üzere toplanmakta bir sakınca yoktur

Soru

Ben ve işyerindeki arkadaşlarım haftada bir gece toplanıp biraraya geliyoruz ve bu gecede Allah'ın kitabı Kur'an'ı öğrenmek, onu iyi ve düzgün okumak için belirli âyetler okuyoruz.Daha sonra da farklı konularda konuşuyoruz. Bu arada Kur'an okumak için toplanmanın câiz olmadığını, fakat ezberlemek için toplanmanın câiz olduğunu işittik. Bu işittiğimiz şey dînen doğru mudur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Kur'an tilâveti, karşılıklı Kur'an okumak, ezberlemek ve dînde bilgili olmak için toplanıp biraraya gelmekte bir sakınca yoktur.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَا اجْتَمَعَ قَوْمٌ فِي بَيْتٍ مِنْ بُيُوتِ اللَّهِ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ، وَيَتَدَارَسُونَهُ بَيْنَهُمْ إِلا نَزَلَتْ عَلَيْهِمُ السَّكِينَةُ، وَغَشِيَتْهُمُ الرَّحْمَةُ، وَحَفَّتْهُمُ الْمَلائِكَةُ، وَذَكَرَهُمُ اللَّهُ فِيمَنْ عِنْدَهُ. [ رواه مسلم ]

"Bir topluluk, Allah’ın evlerinden birisinde toplanır da, Allah’ın kitabını okur ve aralarında müzakere ederlerse (unutmamak için birbirlerine Kur'an okurlarsa), mutlaka üzerlerine manevî bir huzur iner, onları rahmet kaplar, Rahmet melekleri onları kuşatır ve Allah Teâlâ, onları yanındakiler(nebiler ve kıymetli melekleri) arasında anar (metheder veya onlara sevap yazar)."(İmam Müslim, sahihinde rivâyet etmiştir.)

Yine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğuna göre O, Cebrail -aleyhisselâm-'a Kur'an'ı arz ediyor, Ramazan'ın her gecesinde O'nunla buluşur ve karşılıklı Kur'an okurlardı.Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- çoğu zaman ashâbıyla oturur, onlara Kur'an okur ve onlara Allah -azze ve celle-'yi hatırlatırdı.Kimi zaman da ashâbından bazılarından kendisine Kur'an okumalarını isterdi.

Bütün bu zikrettiğimiz şeyler, Kur'an dinlemek, karşılıklı Kur'an okumak, Kur'an hakkında müzakerede bulunmak ve karşılıklı dînî ilim öğrenmek için toplanıp biraraya gelmenin dînen meşrû olduğuna açıkça delâlet etmektedir. Başarı, Allah Teâlâ'dandır."