Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Necasete dokunmak, abdesti bozmaz

Soru

Bir anne çocuğunu temizlerken necasete dokunursa abdesti bozulur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Abdesti bozan hususlar açık olup (14321 ) nolu sorunun cevabında zikredilmiştir. Necasete dokunmak abdesti bozan hususlardan değildir. Ancak necasete dokunan bir kimse gerekli temizliği yapmadan namaz kılması caiz değildir.

Şeyh İbn Baz Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Doktor bazen hastanın avretine bakması veya dokunması gerekiyor bunun hükmü nedir?

Bazen cerrahi ameliyat yaparken kan ve idrara dokunması gerekir. Bu durumda abdesti iade etmesi gerekir mi? Yoksa daha mı faziletli olur?

Cevap:

Doktor, gerektiğinde hastanın avretine bakması veya dokunmasında sakınca yoktur. Aynı şekilde gerektiğinde kana dokunması da caizdir. Söz konusu işlemlerden sonra elini yıkar, abdesti kan ve idrara dokunmakla bozulmaz. Fakat ön veya arka avrete dokunursa abdesti bozulur. Fakat kan, idrar vb. necasetlere dokunmak abdesti bozmaz sadece temizlenmesi yeterlidir… (Mecmu Fetava Bin Baz 6/20)

En iyisini Allah bilir.

İlgili konular