Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Dişlerindeki Ağrı Nedeniyle Orucu Bozabilir Mi?

Soru

Hasta olan birinin dişlerinin ağrısı nedeniyle orucunu bozması caiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

“Hasta diş ağrıları nedeniyle orucu bozmaya zorunlu gereksinim duyuyorsa o zaman orucunu bozar. Çünkü bu kimse bu durumda Allah’ın kendilerine oruç bozmaya izin verdiği hastalardan olur.

Başarı Allah’tandır. Allah’ın salat ve selamı Nebimiz Muhammed’in ve onun alinin ashabının üzerine olsun.”

Daimi İlmi Araştırmalar ve Fetva Kurulu

Şeyh Abdulaziz bin Abdullah bin Baz, Şeyh Salih Fevzan, Şeyh Abdulaziz Aluşşeyh, Şeyh Bekr Ebu Zeyd

(Daimi Kurul Cevapları, İkinci Mecmua, 9/203)

Allah en iyisini bilir.

Kaynak: Daimi Kurul Cevapları, İkinci Mecmua, 9/203