Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Önce Kendi Üzerine Olan Orucun Kazasını Yapıyor Sonra Ölünün Yerine Oruç Tutuyor

Soru

Vefat eden eşim, adet nedeniyle oruç tutamadığı yedi gün borcu bulunmaktadır. Benim de bir aylık kazasını yapmadığım oruç borcum olduğu göz önüne alınarak onun yerine oruç tutabilir miyim tutamaz mıyım? Ya da önce kendi borcum için tutup sonra onun yerine mi tutmalı mıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

“Durum anlatılan gibi olduğu zaman önce kendi borcunu tutman sana vaciptir. Sonra bunun akabinde eşine ait oruç günlerini/borçlarını tutman caizdir. Nitekim Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Üzerinde oruç borcu olduğu halde ölen bir kimsenin yerine onun velisi oruç tutar.” (Hadisin sahihliğinde ittifak edilmiştir) Veli; yakın akraba demektir. Sen de onun ta kendisisin.

Başarı Allah’tandır. Allah’ın salatı ve selamı Nebimiz Muhammed’e, onun aline ve ashabına olsun.”

İlmî Araştırmalar ve Fetva Verme Kurulu

Şeyh Abdulaziz bin Abdullah bin Baz, Şeyh Abdulaziz bin Abdullah Âlu’ş-Şeyh, Şeyh Bekr Ebu Zeyd

Allah en iyisini bilir.

Kaynak: Daimî Fetva Kurulu, İkinci Mecmua, 9/261.