Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Tehlikeyi savuşturmak için namazı bozmak

Yayınlama tarihi : 20-04-2014

Gösterimler : 3969

Soru

Biz, çiftlikte cemaatle namaz kılarken önümüzde kuyudan su çıkarıp yanımızdaki havuza döken makinanın farklı bölümlerinden ansızın yoğun bir duman çıkmaya başladı. Şayet makinayı o halde bırakıp namaza devam etseydik, zarar büyük olacaktı.
Buna göre yangını söndürmek için bizden birisinin namazını bozması câiz midir? Ya da ne yapmamız gerekirdi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Evet. Böyle bir olay meydana geldiği zaman cemaatten birisinin tehlikeyi gidermek için namazı bozması, daha sonra dönüp onlarla birlikte kalan kısmını kılması câizdir. Çünkü bu dumanın tehlikesi büyüktür. Önemli bir maslahat gereği veya yanan şeyi kurtarmak veya boğulan kimseyi kurtarmak veyahut da bir saldırıyı savmak gibi bir tehlikeyi savuşturmak için namazı bozmakta bir sakınca yoktur. Hakikatte bu davranış, bir şeyi yangından kurtarmak sayılır. Namaza devam edilseydi belki makina yok olacak veya başka şeylere zarar verecekti. Bu durumda namazı bozmakta bir sakınca yoktur. Daha sonra imama uyarak namazına yeniden başlar ve kalan kısmını kılar veya onlar selâm verdikten sonra namazından kalan rekâtları tamamlar.

Eğer yangını söndürmek için bir kişi yeterli değilse ve hepsinin namazı bozmasına gerek duyulacak kadar tehlike büyükse,bu konuda hepsinin yardımlaşmasında bir sakınca yoktur. Buna göre hepsi birlikte namazını bozup tehlikeyi ortadan kaldırırlar. Daha sonra dönüp yeniden namazlarını kılarlar."