Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Nişanlanmadan önce bir kadınla konuşmak isteyen kimse

Yayınlama tarihi : 26-08-2012

Gösterimler : 64882

Soru

Ben, şu an İngiltere'deki üniversitelerin birisinde okuyorum ve üniversitede hoşuma giden bir kız öğrenci bulunmaktadır. Daha önce kendisiyle hiç konuşmadım. Ben, genel olarak kadınlarla konuşmuyorum. Fakat bazen birbirimizle selâmlaşıyoruz. Ben İslâm'a sıkı sıkıya bağlı olduğumdan ve kadınlarla konuşmadığımdan dolayı bu kızla evlenmek için kendisine bunu nasıl arz edebilirim. Bunun için en güzel yol hangisidir?
Dînî sınırları aşmadan önce gidip onunla konuşayım ve kendisini tanımaya mı çalışayım? Yoksa kendisini direkt isteyeyim mi?
Ben, önce kendisini tanımadan direkt olarak istediğim takdirde isteğimi hemen red edeceğinden korkuyorum. Çünkü o beni tam olarak tanımamaktadır.Ayrıca o, benim bağlı bulunduğum kültürden başka bir kültüre bağlıdır.Buna karşılık ben, onunla tanışmak kastıyla konuştuğum takdirde bu davranışımın İslâm'a aykırı olacağından korkuyorum.
Bu sebeple ben, zor durumdayım. Yapabileceğim en iyi şey nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bilmelisin ki -Allah seni hayırlı amellerde muvaffak kılsın-, bir erkeğin yabancı bir kadınla konuşması, ancak dînde birtakım ölçüler ve önemli şartların yerine getirilmesiyle câizdir.Bu şartların hedefi ise, fitne kapısını kapatmak ve günaha düşmeye engel olmaktır.

Bu şartlardan bazıları şunlardır:

1.Erkekle kadının başbaşa kalmaması.

2.Dînen mübah görülen konunun dışına çıkılmaması.

3.Fitneden emîn olunması. Eğer erkek, kadının konuşmasıyla şehveti hareketlenir ve onun konuşmasından lezzet almaya başlarsa, bu konuşma erkeğe haram olur.

4.Kadının cilveli ve edâlı konuşmaması.

5.Kadının, (erkeğin karşısına) tam hicabı ve saygınlığıyla çıkması veya onunla kapının arkasından veyahut da telefonla konuşması.

6.Erkeğin, kadınla ihtiyaçtan fazla konuşmaması.

Bu şartlar gerçekleştiği ve fitneden emîn olunduğu takdirde, erkeğin yabancı bir kadınla konuşmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Değerli âlim Salih el-Fevzân, gençlerin telefon aracılığıyla kızlarla konuşmasının hükmü hakkında sorulduğunda o şöyle cevap vermiştir:

"Gençlerin, kızlarla konuşmaları,bu davranışın fitne içermesinden dolayı câiz değildir. Fakat kız, kendisiyle konuşan kimse ile nişanlı ise ve bu konuşma, nişanlılık yararına ise, kızın velisiyle konuşmak daha yerinde ve daha ihtiyatlı olmakla birlikte, bu konuşma câizdir." ("el-Muntekâ min Fetâvâ Salih el-Fevzân"; c: 3, s: 163-164)

(Soruyu soran kardeşim!) Sen bu kadınla henüz nişanlanmadığın için bu kadına yaklaşmadan bütün yolları deneyerek amacına ulaşabilmek amacıyla fitneye götüren sebeplere düşmemek için daha çok sakınman ve daha dikkatli davranman gerekir.

Bu konudaki delil, Allah Teâlâ'nın kitabından şu iki âyettir:

Birincisi: Allah Teâlâ'nın şu emridir:

يَا نِسَاء النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلاً مَّعْرُوفاً [ سورة الأحزاب الآية: 32 ]

"Ey peygamber kadınları! Sizler, (fazîlet ve konum itibariyle) kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer (Allah'a itaat etmek ve ona karşı gelmemek sûretiyle Allah'tan) sakınıyorsanız, (yabancı erkeklerle) edâlı konuşmayın.Yoksa kalbinde bir hastalık bulunanlar kötü şeyler umarlar. Ve hep ma'ruf söz söyleyin."(Ahzâb Sûresi: 32)

İkincisi: Allah Teâlâ'nın şu emridir:

... وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاء حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ... [ سورة الأحزاب الآية: 53 ]

"...Peygamber'in eşlerinden bir şey istediğinizde, onu perde arkasından isteyin. Bu, sizin kalpleriniz için de, onların kalpleri için de daha temizdir..."(Ahzâb Sûresi: 53)

Bundan sonra sana şunu hatırlatmak isterim: Müslümanın, evlenmek istediği bir kadını seçerken ölçüsü; Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in şu buyruğunda evlenmeyi teşvik ettiği şu ölçü olması gerekir:

تُنْكَحُ الْمَرْأَةُ لأَرْبَعٍ: لِمَالِهَا وَلِحَسَبِهَا وَلِجَمَالِهَا وَلِدِينِهَا، فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدِّينِ تَرِبَتْ يَدَاكَ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Kadın, dört şeyiiçin nikâhlanır: Malı için, soyu (şerefi) için, güzelliği için ve dîni için. Sen, dindar olanı tercih et. (Eğer buna aykırı davranırsan/dîndâr olanı tercih etmezsen) ellerin toprağa değsin (fakir olasın)."(Buhârî; hadis no: 5090. Müslim; hadis no: 1466)

Onunla başbaşa kalmak veya onunla dışarı çıkmak veyahut da buna benzer seni harama düşürecek veya yaklaştıracak her şeyden sakınmalısın.

Allah'a itaatte sana yardımcı olacak bir kadını kolay kılmasını Allah Teâlâ'dan niyaz ederim.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid