Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kutuplarda namaz ve oruç vakitleri

Yayınlama tarihi : 16-08-2013

Gösterimler : 6023

Soru

Ben müslüman değilim. Fakat müslüman bir ülkede yaşıyorum. Anladığım kadarıyla beş vakit namaz ile orucun vakitleri, güneşin doğuşu ile batışına göre düzenlenmektedir.
Benim sorum şudur:
Kutup bölgesine yakın yerde yaşayan bir müslümanın beş vakit namazın ve orucun vakitlerini nasıl bilebilir? Zirâ buralarda gece veya gündüz uzun sürmekte ve bu uzunluk, mevsimin değişmesine göre farklılık arzetmektedir.
Şimdiden vereceğiniz cevaptan dolayı size teşekkür ederim. Yerine getirdiğiniz bu çalışmanıza devam ediniz.Zirâ ben,İslâm'daki bazı konuları anlamada sizin web sitenizden istifâde ettim.Ayrıca web siteniz, çalışmakta olduğum şirketin elemanlarının da hakkında konuştuğu birtakım konuları anlamamda bana yardımcı oldu.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu soruyu sorduğunuz için ve İslâm dînindeki namaz vakitlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı size teşekkür ederiz.

Sorunuzun cevabına gelince:

Kutup bölgesine yakın yerlerde, aylarca sürekli gece veya aylarca sürekli gündüz bir hayat yaşayanlar, yirmi dört saat süreli gece ve gündüzün birbirinden belli olduğu kendilerine en yakın ülkelere bakıp onların takvimlerine göre beş vakit namazlarını edâ ederler.

Bu konuda göstermiş olduğunuz ilgi ve soru sorup öğrenmeye çalışmanızdan dolayı, bu dîne girerek onun ibâdetlerini ve şiârını yerine getirmenizi ümit ve arzu ederiz.

Sizin için hayır, başarı ve doğru yolda gitmeyi temennî ederiz.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid