Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Yas Süresince Kadının Yapması Haram Olan Hususlar

Soru

Kocası vefat eden kadın, yas süresinde iddette kalır, bu süre zarfında yasak olan şeyler nelerdir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Yas/İddet süresinde yasak olan şeyler:

Birincisi:

Zorunlu bir ihtiyaç olmadığı halde evinden çıkması

Hastalandığında hastaneye gitmesi, yangın vb. durumlarda can güvenliğini korumak vb. durumlarda evden çıkabilir.

İlim ehli şöyle der: Gündüz vaktinde normal ihtiyaçlar için çıkabilir. Geceleri ise zorunlu durumlar için çıkabilir.

İkincisi:

Koku ve parfüm kullanmak

Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem yasta olan kadının koku/parfüm kullanmasını yasakladı. Adetten sonra kan izini gidermek için bir çeşit koku kullanabilir.

Üçüncüsü:

Süslü sayılacak güzel ve çekici elbise giymesi

Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bunu yasaklamıştır. Süslenmeden evinde normal şartlarda giydiği elbiseyi giyer.

Dördüncüsü:

Sürme çekmesi

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bunu yasaklamıştır. Ancak buna mecbur kalırsa rengi belirgin olmayan ve geceleri sürer ve gündüzleri siler.

Beşincisi:

Takı ve süs takması

Zira güzel elbise giymek yasak olduğuna göre takı takmanın yasak olması daha evladır.

Gerektiğinde adamlarla konuşması, telefonla görüşmesi caizdir. Şer’i sakıncası olmayanı kişileri evine alabilir, gece veya gündüz evin damına çıkabilir. (Bazı kişilerin zannettiği gibi) Her Cuma yıkanmakla yükümlü değildir. Saçını da her hafta çözmesi gerekmez.

Ayrıca iddetin bitiminde gördüğü ilk kişiye sadaka vermesiyle ilgili bir hüküm olmamasıyla birlikte böyle bir uygulama bidattır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Cenaze hakkında 70 soru, Şeyh Muhammed Salih el Useymin