Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

İftar sırasında duânın vakti

Soru

Oruçlu kimse için iftarını açarken müstecâb olan (kabul olunan) bir duâsı vardır.
Bu duâ ne zamandır? İftarı açmadan önce midir? Yoksa iftar sırasında mıdır? Veyahut da iftarı açtıktan sonra mıdır?
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den bu konuda duâlar gelmiş midir?
Ya da bu gibi vakitte yapılan bir duâyı gösterir misiniz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu soru, değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin- arz edilmiş, bunun üzerine o şöyle demiştir:

"Duâ, güneş batarken iftarı açmadan önce olur. Çünkü oruçlu olduğu için bu vakitte nefis, gururu kırılmış ve zelil bir halde olur. Bütün bunlar, duânın kabul olunmasının sebeplerindendir. Şüphe yok ki iftardan sonra nefis, rahata kavuşur ve sevinç duyar. Belki de iftarı açmasıyla birlikte gaflete düşebilir (ve duâ etmeyi unutabilir).

Fakat eğer sahih ise, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den bir duâ gelmiştir ki o da iftarı açtıktan sonra olur. Bu duâ şudur:

ذَهَبَ الظَّمَأُ، وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ، وَثَبَتَ الْأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ. [ رواه أبو داود وحسنه الألباني في صحيح سنن أبي داود ]

"(Kuruluğun gitmesiyle) susuzluk gitti; damarlar ıslandı, (yorgunluk ortadan kalktı ve) Allah’ın izniyle ecir sâbit oldu." (Ebu Davud; hadis no: 2357. Elbânî, 'Sahih-i Sünen-i Ebî Davud'; hadis no: 2066'da hadisin hasen olduğunu belirtmiştir.)

Dolayısıyla bu duâ, ancak iftarı açtıktan sonra olur.

Aynı şekilde bazı sahâbeden şu duâ da gelmiştir:

اللَّهُمَّ لَكَ صُمْتُ، وَعَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْتُ.

"Allahım! Senin için oruç tuttum ve senin rızkın üzerine orucumu açtım."

Kaynak: Bu sebeple sen, uygun gördüğün şekilde Allah Teâlâ'ya duâ edersin." (Muhammed b. Salih el-Useymîn; "Aylık Buluşma"; no: 8)