Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Hac sırasında âdet olan ve Mekke\'de bekleyemeyen kadın

Soru

Bir kadın, umre yapmak üzere ihrama girdi. Mekke'ye vardıktan sonra hayız oldu. Kadının mahremi yola çıkmak zorunda ve kadının Mekke'de hiç kimsesi yoksa, bunun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu kadın, eğer Suudi Arabistan'da yaşıyorsa, mahremiyle birlikte yola çıkar ve ihramda kalır.Temizlendikten sonra tekrar Mekke'ye döner ve haccını yapar. Çünkü bu kimsenin Mekke'ye dönmesi kolaydır ve yorulmaya veya pasaporta ihtiyacı yoktur.Fakat Suudi Arabistan dışından gelmiş ve tekrar Mekke'ye dönmesi zor ise, (âdet kanının akmaması ve mescidi kirletmemesi için) fercini bez gibi bir şeyle sıkıca bağlar, tavaf ve sa'yını yapar, saçını kısaltır. Böylelikle aynı seferde haccını bitirmiş olur.Çünkü kadının bu haldeki tavafı zarûrettir. Zarûret ise, dînen sakıncalı olan şeyleri mübah kılar.

Vedâ tavafına gelince, bu kadına Vedâ tavafı gerekmez. Çünkü âdet olan kadına Vedâ tavafı gerekmez.

Nitekim İbn-i Abbas'tan -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

أُمِرَ النَّاسُ أَنْ يَكُونَ آخِرُ عَهْدِهِمْ بِالْبَيْتِ، إِلَّا أَنَّهُ خُفِّفَ عَنْ الْمَرْأَةِ الْحَائِضِ. [ متفق عليه ]

"İnsanlar, (Mekke'den ayrılmadan önce) son işleri Beytullah'ı tavaf etmekle emrolundular. Ancak bu tavaf (Vedâ tavafı), âdetli kadından hafifletildi (kaldırıldı)." (Buhârî ve Müslim)

Çünkü Safiyye'nin İfâda (farz/ziyâret) tavafını yaptığı kendisine haber verildiğinde Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

فَلْتَنْفِرْ إِذَنْ. [ رواه البخاري ]

"O halde yola çıksın." buyurdu. (Buhârî; "Hayız Kitabı, Kadın Farz Tavaftan Sonra Hayızlı Olması Bâbı". Hadis no: 328)

Bu hadis, Vedâ tavafının âdet olan kadından sâkıt olduğuna delildir. İfâda (farz) tavafa gelince, bu tavafı yapmanız gerekir.

Şeyh Muhammed b. Salih el-Useymîn'in; "Hayız ve Nifas Hakkında 60 Mesele" adlı kitapçığına bakınız.