Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Kabrin üzerine bir buket çiçek koymanın hükmü

Soru

Mechul asker anıtının üzerine bir buket çiçek koymakla evliyâ ve salih kimseleri yücelterek onlara ibâdet edenlerin yaptıkları aynı mıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bu davranış, bid'attır ve ölüler hakkında aşırıya gitmektir.

Bu davranış, aynı zamanda salih kimselere tazim gösterme ve onları sembol edinme konusunda onların yaptıklarına benzemektedir.

Bu davranış, zamanla onların kabirlerinin üzerine kubbeler yapmaya, onlardan bereket ummaya ve Allah Teâlâ ile birlikte onları ilahlar edinmeye kadar götürmesinden korkulur.

Müslümanın, şirke götüren yola vesile olacağı için bu davranışı terk etmesi gerekir."

Kaynak: "İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi", "İslâmî Fetvâlar", c: 1, s: 20