Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Kırk günden önce loğusalık kanı kesilen doğum yapmış kadının orucu

Yayınlama tarihi : 10-11-2013

Gösterimler : 29821

Soru

Bir kadın, Ramazan'dan yaklaşık bir hafta önce doğum yaptı. Ramazan'ın ilk on günü oruç tutamadı. İlk on günden sonra loğusalık kanı kesildi ve çokça akan beyaz bir akıntı görmeye başladı. Bilindiği üzere bu kadın, Ramazan'ın ilk on gününden sonra, yani loğusalık kanı kesildikten ve beyaz akıntıyı gördükten sonra oruç tutmaya başladı. Fakat bu beyaz akıntı çokça gelmektedir.
Buna göre bu kadının orucu Allah'ın izniyle sahih midir?
Yine bu kadın loğusalıktan temizlenmiş sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Loğusa kadın, kırk günden önce temizlendiğini görürse, bu takdirde yıkanır, namazını kılmaya ve orucunu tutmaya başlar.

Bir kadının âdet ve loğusalıktan temizlendiği şu iki belirtiden birisiyle bilinir:

Birincisi: Beyaz akıntının gelmesiyle bilinir.

İkincisi: Tam kuruluğun meydana gelmesi, yani kan, sarı veya kahverengi sıvı gibi hiçbir şeyden eser kalmamasıyla bilinir.

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Âdet kanının kesilmesinin ve âdetten temizlenmenin belirtisi şudur:

Âdet kanının, sarı ve kahverengi (bulanık renkli) sıvının kesilmesidir. Eğer bunlar kesilirse (gelmezse), bundan sonra beyaz rutubet çıksın veya çıkmasın (beyaz akıntı gelsin veya gelmesin), âdetten temizlenmiş sayılır." ("el-Mecmû'", c: 2, s: 562)

Bu kadının kendisinden istenen; loğusalık kanının kesilmesi, sarı veya kahverengi (bulanık renkli) sıvının kesilmesi gerçekleşmişse, bu onun loğusalıktan temizlendiğinin belirtisidir. O zaman orucu sahihtir, fercin (vajinanın) akıntısı olan beyaz akıntının gelmesi onun orucuna hiç bir zararı olmaz.

Bu konuda daha faydalı bilgi edinmek için (128877) ve (156224) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.