Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Abdestsiz Kur'an okumanın hükmü

Soru

Kur'an-ı Kerim'i ezberden okumak müstehap ise, aynı şekilde onu abdestsiz okumak da mekruh sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Abdesti olmayan bir kimsenin Kur'an okumasında bir sakınca yoktur.Nitekim İslâm âlimlerinin bunun câiz olduğu konusunda ittifak ettikleri nakledilmiştir.Bu meselede gelen sahih hadisler, Kur'an okumak isteyen abdestsiz kimsenin, Kur'an okumak için abdest alması gerekmediğini açıklamaktadır. Âlimler arasındaki ihtilaf, sadece Kur'an'a abdestsiz olarak dokunmak ve onu cünüp olarak okumak konusundadır ki, âlimlerin çoğunluğu bunu câiz görmemektedirler.

عَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ عَبَّاسِ، أَنَّهُ بَاتَ لَيْلَةً عِنْدَ مَيْمُونَةَ، زَوْجِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَهِيَ خَالَتَهُ، فَاضْطَجَعْتُ فِي عَرْضِ الْوِسَادَةِ، وَاضْطَجَعَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَأَهْلُهُ فِي طُولِهَا، فَنَامَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَتَّى إِذَا انْتَصَفَ اللَّيْلُ أَوْ قَبْلَهُ بِقَلِيلٍ أَوْ بَعْدَهُ بِقَلِيلٍ، اسْتَيْقَظَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ، فَجَلَسَ يَمْسَحُ النَّوْمَ عَنْ وَجْهِهِ بِيَدِهِ، ثُمَّ قَرَأَ الْعَشْرَ الآيَاتِ الْخَواتِمَ مِنْ سُورَةِ آلِ عِمْرَانَ، ثُمَّ قَامَ إِلَى شَنٍّ مُعَلَّقَةٍ فَتَوَضَّأَ مِنْهَا فَأَحْسَنَ وُضُوءَهُ، ثُمَّ قَامَ يُصَلِّي... [ رواه البخاري ومسلم ]

Abdullah b. Abbas'tan -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o, bir gece Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in eşi, kendisinin de teyzesi olan Meymûne’nin yanında kalmıştı.

Abdullah b. Abbas gördüklerini anlatıyor:

-Yastığın enine başımı koydum, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ve âilesi de uzunluğuna başlarını koyup uyudular. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- gece yarısı, yahut gece yarısından biraz önce veya biraz sonra uykudan uyanıncaya kadar uyudu. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- uykudan uyanınca (uykuyu gidermek için) yüzünü ovuşturdu. Sonra Âl-i İmrân Sûresinin son on âyetini okudu. Sonra asılı bulunan kırba ile güzelce bir abdest aldı, sonra da namaz kılmaya başladı..." (Buhârî; hadis no: 4295. Müslim, hadis no: 763)

İmam Buhârî, bu hadis için bir bölüm açmış ve: "Hadesten ve başkasından sonra Kur'an okuma babı" demiştir.

İbn-i Abdilberr -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bu hadis, abdestsiz Kur'an okunduğuna işâret etmektedir. Çünkü Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- onun gibisinde ihtilaf edilmeyen çok (derin) uyku uyuduktan sonra uyanmış, ardından abdest almazdan önce Kur'an okumuştur.Sonra da abdest alıp namaz kılmıştır." ("et-Temhîd limâ fi'l-Muvatta mine'l-Meânî ve'l-Esânîd"; C: 13, S: 207)

İmam Nevevî de -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bu hadis, abdestsiz olanın Kur'an okumasının câiz olduğuna işâret etmektedir. Bu ise, müslümanların ittifak ettikleri bir konudur." ("Müslim Şerhi"; c: 6, s: 46)