Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Bedendeki yaradan irin çıkmasıyla oruç bozulur mu?

Soru

Yaradan çıkan sıvı (irin), orucu bozar mı?
Yaradan çıkan kan miktarı az ise hükmü nedir ve bu çıkan kan orucu bozar mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Oruçlunun bedenindeki yaradan çıkan kanın oruca bir zararı olmaz ve bununla oruç bozulmaz. Fakat âlimler arasında özellikle hacamat konusunda görüş ayrılığı meydana gelmiştir. Ancak bu konuda tercihli olan görüş; Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen hadis gereği, hacamatın orucu bozduğudur.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

أَفْطَرَ الْحَاجِمُ وَالْمَحْجُومُ. [ رواه أبو داود وابن ماجه وصححه الألباني في صحيح أبي داود ]

"Hacâmât yapan da, yaptıran da orucunu bozmuştur."(Ebu Davud, hadis no: 2367. İbn-i Mâce, hadis no: 1679. Elbânî, 'Sahih-i Ebî Davud', hadis no: 2074'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz'a -Allah ona rahmet etsin-:

"Bir insan oruçlu iken kendisinden kan gelirse, orucunu bozması mı, yoksa orucunu tamamlaması mı gerekir?"

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Oruçludan kan gelmesinin oruca bir zararı olmaz. Ancak hacamat yaptırmışsa, bu hükmün dışındadır. Çünkü bu konuda doğru olan görüşe göre hacamat yaptırmakla oruç bozulur. Ancak hacamat konusunda âlimler arasında görüş ayrılığı vardır. Fakat bu konuda doğru olan görüşe göre hacamat yaptırmakla oruç bozulur. Çünkü Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

أَفْطَرَ الْحَاجِمُ وَالْمَحْجُومُ.

"Hacâmât yapan da, yaptıran da orucunu bozmuştur."

Ancak insan oruçlu iken burnundan kan gelirse veya ayağından ya da elinden yaralanırsa, bu takdirde orucu sahihtir ve bunun oruca bir zararı olmaz." (Bu konuda Abdulaziz b. Baz'ın resmi sitesinden şu linke bakabilirsiniz:

http://binbaz.org.sa/mat/18726

Âlimler, genel olarak kanın bedenden çıkışını, insanın kendi tercihi ve fiili sonucu çok miktarda çıkması -ki çok miktarda kan bağışında bulunmak, hacamata kıyas edilerek orucu bozar- ile insanın kendi iradesi ve etkisi olmadan kan çıkması -ki yaralanma sonucu çok miktarda kan çıksa bile orucu bozmaz- arasında fark olduğunu belirtmişlerdir.

Nitekim (37918) nolu sorunun cevabında bunun açıklaması geçmişti.

Bedenden irin gibi sıvının çıkmasına gelince, bunun oruçluya bir zararı olmaz.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Yaranın içindeki irini çıkarmak için yarayı açmak, içinden kan çıksa bile, orucu bozmaz." (ed-Dıyâu'l-Lâmi' Minel-Hutabi'l-Cevâmi', c: 5, s: 465)