Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Su içerken kıbleye yönelmenin hükmü nedir?

Yayınlama tarihi : 25-01-2016

Gösterimler : 13419

Soru

Oturarak su içerken kıbleye doğru yönelmek zaruri midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Bir insanın, ayakta veya oturarak su içmesi câizdir. Fakat oturarak içmesi daha fazîletlidir.

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Komisyonu âlimleri bu konuda şöyle demişlerdir:

"Aslolan; bir insanın, oturarak içmesidir ki bu, daha fazîletlidir. Ayakta da içebilir. Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- her iki durumda hükmün geniş olduğunu göstermek için ayakta içmiştir.

Ayakta su içmenin hükmü konusunda daha faydalı bilgi için web sitemizdeki (21147) ve (143966) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

İkincisi:

Su içerken kıbleye yönelme konusuna gelince, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in böyle yaptığına dâir herhangi bir hadis gelmemiştir.

Fakihler -Allah onlara rahmet etsin-, Zemzem suyunu içerken kıbleye yönelmeyi müstehap olarak görmüşlerdir.

Nitekim bu konuda şu hadisi delil olarak göstermişlerdir:

Muhammed b. Abdurrahman b. Ebî Bekir'den rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

كُنْتُ عِنْدَ ابْنِ عَبَّاسٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُمَا جَالِسًا ، فَجَاءَهَ رَجُلٌ ، فَقَالَ : مِنْ أَيْنَ جِئْتَ؟ قَالَ: مِنْ زَمْزَمَ، قَالَ: فَشَرِبْتَ مِنْهَا كَمَا يَنْبَغِي؟ قَالَ: وَكَيْفَ؟ قَالَ: إِذَا شَرِبْتَ مِنْهَا، فَاسْتَقْبِلْ الْقِبْلَةَ، وَاذْكُرِ اسْمَ اللَّهِ ، وَتَنَفَّسْ ثَلَاثًا، وَتَضَلَّعْ مِنْهَا، فَإِذَا فَرَغْتَ، فَاحْمَدِ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ، فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: إِنَّ آيَةَ مَا بَيْنَنَا وَبَيْنَ الْمُنَافِقِينَ أنَّهُمْ لَا يَتَضَلَّعُونَ مِنْ زَمْزَمَ. [رواه ابن ماجه وضعفه الألباني في ضعيف سنن ابن ماجه]

"Ben, İbn-i Abbas'ın -Allah ondan ve babasından râzı olsun- yanında otururken bir adam onun yanına geldi ve:

-Nereden geliyorsunuz? Diye sordu.

O da:

-Zemzem suyundan içtim, oradan geliyorum, dedi.

Bununüzerine adam:

-Nasıl içtiniz? diye sordu.

İbn-i Abbas:

-Gerektiği şekilde içtim, diye cevap verdi. Adam:

-Peki gerektiği şekilde nasıl oluyor? Diye sordu.

İbn-i Abbas şu cevabı verdi:

-Zemzem suyundan içerken kıbleye yönel, Allah'ın adını an ve üç nefesle iç, kanasıya kadar içmeye devam et.İçtikten sonra Allah -azze ve celle-'ye hamd et. Çünkü Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

-Bizimle münafıklar arasındaki alamet, onlar Zemzem suyun­dan içerler, ama bir türlü kanmazlar." İbn-i Mâce, hadis no: 3061. Elbânî, 'Daîf-i Sünen-i İbn-i Mâce'de hadisin zayıf olduğunu belirtmiştir.

Bu konuda Kuveyt menşeli "el-Mevsûatu'l-Fıkhıyye, c: 1, s: 91) bakabilirsiniz.

Yukarıda geçen hadis, belirtildiği üzere zayıftır. Bundan dolayı ister Zemzem suyu olsun, isterse başka su olsun, su içerken kıbleye yönelmek müstehap değildir.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bazıları: Bir kimse, Zemzem suyunu içerken kıbleye yönelir, demişlerdir. Fakat bu görüş, zayıftır. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- Zemzem suyundan içmiş, fakat kıbleye yöneldiğine dâir ondan hiçbir şey gelmemiştir." eş-Şerhu'l-Mumti', c: 7, s: 348