Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Yolculukta Vitir namazı

Yayınlama tarihi : 17-08-2013

Gösterimler : 58117

Soru

Yolculukta bulunduğun ve dört rekâtlı namazları kasrettiğin (kısalttığın) zaman, bu durumda Vitir namazı senin üzerinde vâcip olarak kalır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İlim ehlinin cumhuru, bedevî hadisini delil göstererek Vitir namazının müekked sünnet olduğunu ve soruyu soran kimsenin zannettiği gibi vâcip olmadığını belirtmişlerdir.

Bedevî hadisi ile kastedilen şu rivâyettir:

جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مِنْ أَهْلِ نَجْدٍ ثَائِرُ الرَّأْسِ نَسْمَعُ دَوِيَّ صَوْتِهِ وَلاَ نَفْقَهُ مَا يَقُولُ حَتَّى دَنَا مِنْ رَسُولِ الله صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَإذا هُوَ يَسْألُ عَنِ الْإسْلاَمِ، فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَمْسُ صَلَواتٍ في اليَوْمِ وَاللَّيْلَةِ، قَالَ: هَلْ عَلَيَّ غَيْرُهُنَّ؟ قَالَ: لاَ، إِلاَّ أنْ تَطَّوَّعَ. فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: وَصِيامُ شَهْرِ رَمَضَانَ، قَالَ : هَلْ عَلَيَّ غَيْرُهُ؟ قَالَ : لاَ، إِلاَّ أنْ تَطَّوَّعَ. قَالَ : وَذَكَرَ لَهُ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الزَّكَاةَ ، فَقَالَ : هَلْ عَلَيَّ غَيْرُهَا؟ قَالَ: لاَ، إِلاَّ أنْ تَطَّوَّعَ. فَأَدْبَرَ الرَّجُلُ وَهُوَ يَقُولُ: وَاللهِ لاَ أَزِيدُ عَلَى هَذَا وَلاَ أَنْقُصُ مِنْهُ، فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَفْلَحَ إنْ صَدَقَ. [ متفق عليه ]

"Necd halkından saçı darmadağın bir adam Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e geldi. Biz sesinin mırıltısını işitiyor, fakat ne söyledi­ğini anlayamıyorduk. Nihayet Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e yaklaştı. Meğer İslâm hakkında soruyormuş. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

- Gece ile gündüzde beş (vakit) namaz (kılman)dır, buyurdu.

Adam:

-Bana bunlardan başka namaz var mı? diye sordu.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Hayır! Ancak kendiliğinden kılarsan o başka. Bir de Ramazan ayının orucu,  buyurdu.

Adam:

-Bana bundan başka oruç var mı? diye sordu.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Hayır! Ancak kendiliğinden tutarsan o başka, buyurdu.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ona zekâtı da söyledi.

Adam:

-Bana bundan başka zekât var mı? diye sordu.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Hayır! Ancak kendiliğinden verirsen o başka, buyurdu.

Adam:

-Allah'a yemin olsun ki bundan ne fazla ne de eksik yaparım, diyerek dönüp git­ti.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

-Eğer doğru söylüyorsa, kurtuluşa ermiştir." (Buhârî ve Müslim)

Bazı ilim ehli gece namazı ile Vitir namazının, nâfile namazların en fazîletlisi olduğunu söylemişlerdir. Bundan dolayı bu namazlara devam etmek ve onları terk etmemek gerekir.

Nitekim sahih sünnette geldiği üzere Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- hem mukimlik, hem de yolculuk hallerinde gece namazı ile sabah namazının sünnetini asla bırakmazdı.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid