Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Sadece öpmekle abdest bozulmaz

Yayınlama tarihi : 19-11-2014

Gösterimler : 127153

Soru

Kocam, evden çıkarken (işe giderken), hatta namaz kılmak için mescide giderken bile beni sürekli öpmektedir.Ben, bazen kocamın beni şehvetle öptüğünü hissediyorum. Bundan dolayı onun abdestinin bozulup-bozulmadığı konusundaki şer'î hüküm nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Âişe'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:

أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَبَّلَ امْرَأَةً مِنْ نِسَائِهِ، ثُمَّ خَرَجَ إِلَى الصَّلَاةِ وَلَمْ يَتَوَضَّأْ. [ رواه أبو داود والترمذي والنسائي وابن ماجه ]

"Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- kadınlarından (hanımlarından) bazılarınıöperdi (ki o hanımı, Âişe idi).Sonra da namaz kılmak için dışarıya çıkardı.Fakat (önceki abdesti ile namazını kılar, yeniden) abdest almazdı." (Ebu Dâvud; Abdest Bâbı, hadis no: 178,179,190.Tirmizî; Abdest Bâbı, hadis no: 86. Nesâî; Abdest Bâbı, hadis no: 1/104. İbn-i Mâce; Abdest Bâbı, hadis no: 502).

Bu hadiste, kadına dokunmanın ve onu öpmenin, abdesti bozar mı, yoksa bozmaz mı, hükmünün açıklaması vardır.

İslâm âlimleri bu konuda görüş ayrılığına varmışlardır.

Kimisi:

"Kadına (hanımına) dokunursan, her hâlukârda abdestin bozulur", demiştir

Kimisi:

"Kadına (hanımına) şehvetle dokunursan, abdestin bozulur, şehvetle dokunmazsan abdestin bozulmaz", demiştir.

Kimisi:

"Kadına (hanımına) dokunman, abdesti kesinlikle bozmaz", demiştir.

En tercihli görüş, bu sonuncu görüştür.

Yani bir erkek, hanımını öperse veya eline dokunursa veya onu kucaklarsa ve bu sırada kendisinden (penisinden) bir sıvı gelmezse ve abdestini de bozmazsa, bu takdirde ne kendisinin, ne de hanımının abdesti bozulur. Çünkü aslolan; bozulduğuna dâir herhangi bir şer'î delil olmadıkça abdestin olduğu hal üzere kalmasıdır (abdestlilik halinin devam etmesidir). Ne Allah Teâlâ'nın kitabında, ne de Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünnetinde, kadına dokunmanın abdesti bozduğuna dâir bir delil gelmiştir. Buna göre kadına (hanımına) şehvetle de olsa çıplak elle dokunman veya onu öpmen ve kucaklaman, bütün bunlar, abdesti bozmaz." (Muhammed b. Salih el-Useymîn; Müslüman Kadınlarla İlgili Fetvâlar; s: 20).

Ancak bir kimse, hanımını öpmesi sonucunda penisinden mezî veya menî gelirse, abdesti bozulur.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid