Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Karında gazların hareket etmesi

Soru

Bir kimse abdestli iken karnında gaz sesleri işitir de bu gazlar anüsten çıkmazsa, bunun hükmü nedir? Bu kimse, abdestli olarak kalır mı yoksa abdesti bozulur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bir kimse abdestli iken karnında gaz seslerini işitirse, anüsünden bir şey çıkmamışsa, bununla abdesti bozulmaz.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِذَا وَجَدَ أَحَدُكُمْ فِي بَطْنِهِ شَيْئًا، فَأَشْكَلَ عَلَيْهِ، أَخَرَجَ مِنْهُ شَيْءٌ أَمْ لا؟ فَلَا يَخْرُجَنَّ مِنَ الْمَسْجِدِ حَتَّى يَسْمَعَ صَوْتًا أَوْ يَجِدَ رِيحًا. [ رواه مسلم ]

"Biriniz (mescitte bulunduğu sırada) karnında bir şey bulur da kendisinden bir şey çıkıp-çıkmadığından (yellendiğinden) endişe ederse, bir ses duyuncaya veya bir koku hissedinceye kadar sakın (yeniden abdest almak için) mescitten çıkmasın."(Müslim; hadis no: 190)

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 5, s: 256