Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Koğuşlarındaki mahkumların Cuma namazını kılmalarının hükmü

Yayınlama tarihi : 20-08-2010

Gösterimler : 13342

Soru

Koğuşlarındaki mahkumların, koğuşların önünde duran bir imamın arkasında mikrofon aracılığıyla cemaatle Cuma namazını kılmalarının hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Suudi Arabistan Büyük Âlimler Kurulu, koğuşlarındaki mahkumların, koğuşların önünde duran bir imamın arkasında mikrofon aracılığıyla Cuma ve cemaat namazını kılmalarına, Cuma namazı kendilerine farz olmadığından dolayı onay vermemiştir.Çünkü mahkumlar, Cuma namazına gitme imkânına ve diğer birtakım sebeplere sahip değillerdir.

Fakat hapishanenin mescidi varsa ve orada Cuma namazı kılınıyorsa, mescide gelip orada namaz kılma imkânına sahip olan kimsenin, namazını cemaatle kılması gerekir. Aksi takdirde Cuma namazı o kimseden düşer ve Cuma namazını öğle namazı olarak kılar. Beş vakit namazlarını mescitte veya hapishanenin herhangi bir yerinde kılmak için toplanma imkânına sahip olamayan mahkumlar, koğuşlarında gruplar halinde namazlarını kılarlar.

Kaynak: Mecmû'u Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia Abdulaziz b. Abdullah b. Baz;c:12,s: 345